جمعه ٠٣ اسفند ١٣٩٧
« الَّذِينَ يُبَلِّغُونَ رِ‌سَالَاتِ اللَّـهِ وَيَخْشَوْنَهُ وَلَا يَخْشَوْنَ أَحَدًا إِلَّا اللَّـهَ ۗ وَكَفَىٰ بِاللَّـهِ حَسِيبًا؛ (پیامبران) پیشین کسانی بودند که تبلیغ رسالتهای الهی می‌کردند و (تنها) از او می ترسیدند، و از هیچ کس جز خدا بیم نداشتند؛ و همین بس که خداوند حسابگر (و پاداش‌دهنده اعمال آنها) است!»
صفحه اصلی صفحه اصلی اخبار و رویدادها اخبار و رویدادها تحقیقات و مقالات تحقیقات و مقالات توشه تبلیغتوشه تبلیغ روضه ها و مدایح روضه ها و مدایح ویژه نامه ها ویژه نامه ها
دانلود نرم افزار دانلود نرم افزار سبک زندگی سبک زندگی تاریخ معصومینتاریخ معصومین روش تبليغ روش تبليغ نقشه سایت نقشه سایت ارتباط با ما ارتباط با ما
صفحه اصلی > تحقیقات،مقالات > فرهنگ و اندیشه > خانه و خانواده 
ماهنامه مبلغان


حجاب و عفاف زنان و کلام مقام معظم رهبری(حفظه الله) (5)

حفظ حجاب، حفظ کرامت انسانی

خداوند بارها در قرآن کریم به حجاب و رعایت حدّ و مرز برخورد زن و مرد با همدیگر اشاره کرده است و به این وسیله به زنان کرامت داده و آنهایی که پایبند به ارزش‌ها باشند را خلیفه خود می‌‏داند.

حفظ حجاب، حفظ کرامت انسانی

انسان خلیفۀ خدا در زمین است و در این مسئله فرقی بین زن و مرد نیست؛ امّا آیا هر زن و مردی را می‏توان به عنوان خلیفۀ خدا روی زمین قلمداد کرد؟

آیا زنی که به حجاب اهمیت نمی‌دهد، روابط خود با نامحرمان را اصلاح نمی‌کند و حرمت حدود الهی را نگه نمی‌دارد، می‏تواند خلیفۀ خدا روی زمین باشد؟

نائب و جانشین باید خط مشی و برنامه‌ای سازگار با خواسته‌های شخص منوب ‏عنه داشته باشد و دیدگاه‌های او را برای خود و دیگران عملی سازد. خداوند بارها در قرآن کریم به حجاب و رعایت حدّ و مرز برخورد زن و مرد با همدیگر اشاره کرده است و به این وسیله به زنان کرامت داده و آنهایی که پایبند به ارزشها باشند را خلیفه خود می‏داند.

مقام معظّم رهبری(حفظه الله) حفظ حجاب و نبود اختلاط بین زن و مرد را دعوت به حفظ کرامت آنان دانسته و فرهنگ غرب که رواج دهندۀ برهنگی، ابتذال و حضور هر جایی زنان در جامعه است را نابود کنندۀ کرامت زنان و مردان می‌داند:

«من بارها به گويندگان و مبلّغين قضيّۀ زن عرض كرده‏ام؛ اين ما نيستيم كه بايد از موضع خودمان دفاع كنيم. اين فرهنگ منحط غرب است كه بايد از خودش دفاع كند. آنچه را كه ما براى زن عرضه مىكنيم، چيزى است كه هيچ انسان انديشمند باانصافى نمى‏تواند منكر شود كه اين براى زن خوب است. ما زن را به عفّت، به عصمت، به حجاب‏، به عدم اختلاط و آميزش بى‏حد و مرز ميان زن و مرد، به حفظ كرامت انسانى، به آرايش نكردن در مقابل مرد بيگانه براى آنكه چشم او لذّت نبرد، دعوت مى‏كنيم. اين بد است؟ اين كرامت زن مسلمان است. اين كرامت زن است. آنهايى كه زن را تشويق مى‏كنند كه خود را به گونه‏اى آرايش دهد كه مردان كوچه و بازار به او نگاه كنند و غرايز شهوانى خودشان را ارضا كنند، بايد از خودشان دفاع كنند كه چرا زن را تا اين حدّ پايين مى‏آورند و تذليل مى‏كنند؟! آنها بايد جواب بدهند. فرهنگ ما، فرهنگى است كه انسانهاى والا و انديشمند غرب هم آن را مى‏پسندند و رفتارشان همين‏ طور است. در آنجا هم خانمهاى عفيف و سنگين و متين و زنهايى كه براى خودشان ارزشى قائلند، حاضر نيستند خودشان را براى ارضاى غرايز شهوانى بيگانگان و هرزه‏چشمها وسيله‏اى قرار دهند. فرهنگ منحطّ غربى، از اين قبيل زياد دارد.»[1]

گرچه می‏توان برای تأیید مفاسد اخلاقی در غرب، آمارهایی ارائه کرد؛ اما در همین فیلمهای غربی در حال پخش از صدا و سیما، ابتذال و فرومایگی دامن‏گیر زنان غربی به خوبی پیداست. چنین زنی شأنی بالاتر از یک کالای مصرفی ندارد. وضعیت لباس  و پوشش او چیزی جز یک عروسک بی‌روح و بی‌جان و ملعبه‌ای در دست مردان نشان نمی‌دهد و جالب اینجاست که مردان غربی با پوششی کامل و مناسب دیده می‌شوند و یقه‌هایی بسته همراه با کراوات دارند و غیر این پوشش را در شأن مردان محترم نمی‌دانند.

 با توجه به آیات و روایات و دنیای وارونه‌ای که در مرام این جماعت دیده می‌شود، بدیهی‌ترین نتیجه‌ای که می‌توان به آن رسید، دشمنیِ تمام قدّ فرهنگ غرب با فرهنگ الهی و ایمانی است مقام معظم رهبری(حفظه الله) در این‏باره می‏فرماید: «حجاب‏، تكريم آن كسى است كه در حجاب‏ است. حجاب‏ زن، تكريم زن است. در بيش‏تر كشورها- حالا من "بيش‏تر" كه مى‏گويم؛ چون همه را اطلاع ندارم- در گذشته، در قديم، در همين اروپا تا دويست سيصد سال پيش زنهاى اعيان و اشراف حجابى روى صورتشان مى‏انداختند. در بعضى از فيلمهاى قديمى شايد ديده باشيد، يك حجاب‏ مى‏انداختند كه چشمها به روى آنها نيفتد. اين، تكريم است. در ايران باستانى زنهاى اعيان و اشراف و رؤسا همه باحجاب بودند؛ زنهاى افراد پایين و طبقات پست، نه، بى‏حجاب هم مى‏آمدند، مانعى هم نبود. اسلام آمد اين تبعيض را گذاشت كنار، گفت نخير! زن بايد باحجاب باشد؛ يعنى اين تكريم مال همۀ زنان است. اين است نظر اسلام. آن وقت آنها حالا شده‏اند طلبكار، ما شده‏ايم بدهكار! آنها بدهكارند. آنها بايد بگويند چرا زن را مثل يك كالا وسيلۀ شهوترانى قرار دادند. يك آمارى را همين ديروز براى من نقل كردند- آمار مال يك هفته قبل است- كه يك سوم زنهاى دنيا از دست مردها كتك مى‏خورند! به نظر من اشك انسان در مى‏آيد؛ اين گريه‏آور است و اين بيش‏تر در كشورهاى صنعتى است؛ در كشورهاى فرنگى است و ناشى از همان خشونتهاى جنسى و مطالبات خشن جنسى است كه مرد از زن دارد. اين هوچيگری‏هاى آنها در مورد زن است. آن وقت راجع به زن بحث مى‏كنند: شما حجاب‏ را اجبارى كرديد. خود آنها بى‏حجابى را اجبارى مى‏كنند، دختر دانشجو را تو دانشگاه راه نمى‏دهند، به خاطر اين كه روسرى دارد. آن وقت به ما مى‏گويند چرا شما حجاب‏ را اجبارى كرديد! اين در جهت كرامت زن است، آن در جهت پرده‏درى و بى‏احترامى به زن است و از اين قبيل مواردى هست كه اينها هوچيگری‏هاى غرب است.»[2]

 


پی نوشت :

[1]. بیانات مقام معظم رهبری(حفظه الله) در ديدار گروهى از زنان، به مناسبت فرخنده ميلاد حضرت زهرا(علیها السلام) و «روز زن»، 25/ 09/ 1371.

[2]. بيانات مقام معظم رهبری(حفظه الله) در ديدار دانشجويان دانشگاه‏هاى استان يزد، 13/ 10/ 1386.

منبع: ماهنامه اطلاع رساني، پژوهشي، آموزشي مبلغان شماره 192.

تاریخ ارسال مطلب : يکشنبه ١٧ دی ١٣٩٦ / شماره خبر : ٣٨٢١٦١ / تعداد بازدید : 3306/ محبوب کن - فیس نما / داغ کن - کلوب دات کام

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج